Najširšia sieť poskytovaných služieb
parného čistenia na Slovensku.

Product was successfully added to your shopping cart.

O parnom čistení

Určite ste sa už stretli napríklad s parnou lokomotívou, s parnou žehličkou na bielizeň, s parnou pračkou, s parnou žehličkou na vlasy, s parným hrncom a s parnou rúrou, či s parnou saunou.

Viete však, že parou sa dá čistiť? Nie? Je najvyšší čas zistiť podrobnosti.

porteko.sk

Čo je para presne?

Para je voda zmenená na plyn. Paru nemôžete vidieť, pretože je bezfarebná. Oblak „čohosi“, čo vidíte prúdiť z hrdla varnej kanvice nie je para. Skutočná para je v priestore tesne pri konci hrdla. Mrak, ktorý vidíme je voda, ktorú chladnejší vzduch zmenil z plynnej formy späť do malých vodných častíc.

Para je tvorená varom alebo odparením. Voda sa odparuje aj pri nižších teplotách. Zvyčajne sa však slovom para myslí horúca para, keď voda dosiahne bod varu, bublinky pary začnú stúpať a unikajú do ovzdušia. Para vypĺňa viac priestoru než voda, z ktorej pochádza. Para je plyn, ktorého objem je 1,67krát väčší ako objem vody ako kvapaliny. V tejto fáze sa nazýva nasýtená para a ak je zahriata ešte viac, potom je takáto para známa ako prehriata suchá para, ktorá má objem vody len 5%. Voda sa pri zahrievaní demineralizuje, preto pri čistení nezanecháva šmuhy či stopy vodného kameňa. Parný stroj je postavený na tomto princípe.

Čo je para presne?

Prečo sa dá parou dezinfikovať?

Parné stroje vyrábajú paru s teplotou 160-185°C. Toto je jednou z nosných výhod parného čistenia. Na všetkých tvrdých plochách či čalúnení už niekoľkosekundové pôsobenie pary zničí takmer 100% všetkých baktérií, plesní, roztočov, či vírusov.

Alergény produkované roztočmi patria medzi najčastejšie spúšťače astmy. Ďalšie parazity, ako ploštice, blchy, či kliešte prenášajú rôzne infekcie, ktoré spôsobujú rad závažných ochorení. Para je najlepšia zbraň proti týmto nepríjemným škodcom, ktorých nám môžu do bytu doniesť naši domáci miláčikovia.

Plesne, ktoré sa tvoria vo vlhkom prostredí napríklad kúpeľní, chladničiek, skladov, kuchynských strojov či kaviarenských strojov nie sú odolné voči tepelnému šoku pri čistení parou. Preto sú efektívne odstraňované z prakticky každého povrchu, keďže je para schopná vstúpiť do všetkých povrchov a vyčistiť aj tie najužšie zákutia (štrbiny).

Rovnako aj v prostredí náročnom na dodržiavanie hygienických noriem podľa HACCP (potravinárske a zdravotnícke zariadenia) môžu efektívne túto zbraň používať na zabezpečenie sterilného prostredia bez patogénov. Nehovoriac o tom, že chemická dezinfekcia zvyšuje riziko kontaminácie potravín chemikáliami, čo pri dezinfekcii parou vôbec nehrozí.

Prečo sa dá parou dezinfikovať?

Aké sú výhody čistenia parou?

Ekonomické, Ekologické, Sociálne a Hygienické.

Ekonomické výhody z použitia pary – zníženie spotreby vody (o 80-90% menej), úspora nákladov na čistenie odpadových vôd, zníženie nákladov na likvidáciu chemikálií, redukcia prestojov vo výrobe, v jednom pracovnom kroku sa priestor čistí a zároveň dezinfikuje, jednoduché a bezpečné používanie znižuje riziko úrazov, detailné čistenie aj ťažko dostupných miest.
Výsledkom sú efektívnejšie čistiace práce s nižšími súvisiacimi nákladmi.

Ekologické výhody z použitia pary – šetrenie vodou pri súčasnom znížení odpadov a znečistenia, udržiavanie pracovísk a domácností neutrálnych k životnému priestoru, zabránenie kontaminácie podzemných vôd, minimalizácia chemických obalov, zníženie množstva odpadu na skládkach, redukcia likvidácie chemických látok.
Výsledkom je vyššia ochrana životného prostredia bez zvyšovania environmentálnej záťaže.

Sociálne výhody z použitia pary – zlepšenie zdravia, zvýšenie bezpečnosti a celkového vzhľadu objektu (domácnosti aj prevádzky), zabránenie manipulácie s potenciálne škodlivými látkami zo strany zamestnancov aj obyvateľov, odstránenie nepríjemných pachov, zlepšenie kvality vnútorného ovzdušia, zníženie nečistôt a prachových častíc vo vzduchu, zaistenie suchého, čistého a bezpečného prostredia.
Výsledkom je vyššia bezpečnosť pracovníkov a obyvateľov, vyššia kvalita života (pracovného aj súkromného), zvýšená spokojnosť ľudí.

Hygienické výhody z použitia pary – efektívne zničenie všetkých patogénnych mikroorganizmov (vírusov, baktérií, plesní, roztočov), zníženie výskytu alergénov a súvisiacich chorôb, ochrana ľudí pred parazitmi (kliešte, ploštice, roztoče, blchy).
Výsledkom je zdravšie prostredie, bez vplyvu patogénov a zabránenie nežiadúcej kontaminácie napr.potravín

Aké sú výhody čistenia parou?

Prečo sa parným čističom hovorí, že sú multifunkčné?

Poznáme rôznu čistiacu techniku, ktorá zabezpečí čistenie rôznych oblastí. Podlahový stroj na čistenie podlahy. Tepovač na čistenie čalúnenia a kobercov. Vysávač na vysatie nečistôt z podlahy, zo stien. Vysávač na čistenie okien, atď. atď.

Pri čistení parou Vám na komplexné vyčistenie priestoru stačí jeden stroj a na čistenie rôznych oblastí sa jednoducho vymení koncové príslušenstvo – parná/sacia hubica na čistenie tvrdých podláh, parná/sacia hubica na čistenie kobercov, parná/sacia hubica na čalúnenie, parná/sacia stierka na čistenie okien, parný mop na čistenie rovných plôch, univerzálna parná tryska s rôznymi kefkami na čistenie štruktúrovaných (nerovných) povrchov na detailné čistenie.

Prečo sa parným čističom hovorí, že sú multifunkčné?
Domácnosti

Domácnosti

Čistenie a dezinfekcia dotykových plôch, sanity v kúpeľni a WC, kuchynské priestory (odmasťovanie rúr, grilov, digestorov, pracovných plôch), dezinfekcia a čistenie čalúnenia, matracov, kobercov, čistenie okien, nábytku, obkladov, podlahy, záhradného nábytku, bazénov, sauny, vírivky.

Shopping centrá

Shopping centrá

Vozíky, nákupné koše, pokladničné pulty, dotykové plochy na váhach, dotykové plochy samoobslužných pokladníc.

Obchod s odevami

Obchod s odevami

Dotykové plochy (dvere, kľučky, podlahy, pulty, vitríny), bielizeň a odevy.

Služby (kaderníctva, barbery, beauty salóny)

Služby (kaderníctva, barbery, beauty salóny)

Dotykové plochy (dvere, kľučky, podlahy, pulty, vitríny, zrkadlá, nábytok), pracovné pomôcky (hrebene, nožnice).

Služby fitness a wellness centier

Služby fitness a wellness centier

Dotykové plochy ako dvere, kľučky, podlahy, pulty, vitríny, zrkadlá, nábytok, fitness náradie, fitness lavičky.

Potravinárstvo

Potravinárstvo

V rámci výrobného procesu technológia, podlahy, obklady, dotykové plochy (steny, dvere, kľučky), prípravné pulty, baliace pulty, vetracie otvory, chladiace priestory, mraziace priestory, varnú technológiu.

Strojárstvo

Strojárstvo

Odmasťovanie technológie, odmasťovanie prípravkov, čistenie výrobných priestorov. Čistenie a dezinfekcia dotykových plôch, šatní a sanity v sprchách.

Zdravotníctvo, Veterinárstvo

Zdravotníctvo, Veterinárstvo

Dotykové plochy (dvere, kľučky, sanita), priestory čakární, ambulancie, zdravotnícke potreby a pomôcky, vetracie otvory, okná, izby pacientov, nábytok (stoličky, stoly, skrinky).

Verejná doprava

Verejná doprava

Dotykové plochy (dvere, kľučky, madlá), podlahy, steny, obklady, sanita na toaletách, okná, sedadlá (čalúnené, koženkové), priestor vodiča (prístrojová doska, zrkadlá, volant, radiaca páka).

HORECA

HORECA

Priestory kde sa zdržiava návštevník (stoly, stoličky, podlaha, steny), pracovné priestory obsluhy (barmanský pult, prípravné stoly, technológia – mrazničky, chladničky, umývacie automaty), prípravne jedál, pracovné stoly, vetracie otvory, dotykové plochy.

Car Wash

Car Wash

Čistenie a dezinfekcia interiéru (všetky plastové časti, čalúnenie, koberčeky, prístrojová doska, prieduchy, zrkadlá, radiaca páka, odkladacie priestory, okná) čistenie exteriéru (karoséria, motor, podbehy) odstraňovanie asfaltu, mušiek, starých nánosov vosku a šampónov.

Graffitti

Graffitti

Odstraňovanie graffitti z fasád, obkladov

Verejné priestranstvá

Verejné priestranstvá

Odstraňovanie buriny Všeobecná dezinfekcia dotykových plôch (autobusové zastávky, ihriská, lavičky a pod.).

Dopravníkové pásy

Dopravníkové pásy

Detailné čistenie a dezinfekcia dopravníkových pásov vo výrobných a baliacich priestoroch